SOBÓTKA
Miasto
Komunikacja
   autobusowa
Muzeum Ślężańskie
MASYW ŚLĘŻY
Ślęża
Radunia
Wieżyca
Przeł. Tąpadła
Przeł. pod Wieżycą
Park Krajobrazowy
TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Trasy rowerowe MTB
Kolarstwo szosowe
Narty biegowe
Wyciągi narciarskie
ZABYTKI
Rzeźby kultowe
Zamek
Sankt. Św. Anny
Kościół Św. Jakuba
SULISTROWICZKI
Kapliczka
Park Wenecja
SULISTROWICE
Zalew
MIROSŁAWICE
Lotnisko
Atrakcje turystyczne
Masyw Ślęży - Radunia (573 m n.p.m.)
 
Radunia stanowi drugi co do wielkości szczyt Masywu Ślęży. Nazwa Radunia (Radnyna) pojawiła się już w XIII wieku. Po wojnie nazwano ją Sępią Górą. Na szczycie Raduni znajduje się polana z blokami serpenitu i ograniczonym widokiem na Góry Sowie.
Góra zbudowana jest z serpenitów z domieszką magnetytu, które powodują wysoką anomalię magnetyczną, szczególnie na szczytowych skałkach. Znaleziono tu ślady pobytu człowieka z neolitu (4000 - 1700 lat p.n.e.): kamienny toporek i fragmenty naczyń kultury pucharów lejkowatych. W kilku miejscach u podnóża Raduni wyłamywano wtedy serpentynit, służący do wyrobu narzędzi.

Góra Radunia - jak trafić ?.

  szlak niebieski:
Przełęcz Tąpadła - 30 min,
Przełęcz Słupicka - 45 min, Jordanów Śląski - 3 h 40 min.
 
Szczyt Raduni jest objęty ochroną jako rezerwat florystyczny "Góra Radunia". Chroni on zespół rzadkich roślin przystosowanych do swoistych warunków glebowych i klimatycznych.

Widok na szczyt Radunia
(droga Będkowice - Sulistrowiczki)

Widok z Masywu Raduni na Ślężę

Na szczycie zachował się monumentalny wał kultowy z luźno ułożonymi kamieniami, obejmujący główny wierzchołek i grzbiet na pd. - wsch. od szczytu o dł. ok. 2 km. Powstał na początku epoki żelaza (400 - 300 lat p.n.e.). Widoczny dziś wał o wysokości 40 - 60 cm otaczał "święte miejsce", w którym oddawano cześć bóstwu księżyca. Na szczycie znajduje się zagłębienie tak zwana Kacza Kałuża, w którym znaleziono ułamki naczyń.

Starożytne wały kultowe
(wokół szczytu Radunia)

Poza kręgiem na zboczu góry znajdują się dwa święte żródła - Głębokie oraz Srebrnik, które były prawdopodobnie także miejscem kultu, przy których odkryto przedmioty z nim związane. Źródło Srebrnik używane prawdopodobnie do rytualnych ablucji. W tym miejscu odkryto przedmioty wykonane z brązu.

Źródło Srebrnik
OBSERWUJ NAS
POGODA
 
LOKALIZACJA
 
KONTAKT
wojciech.kot.pl@gmail.com
Prawa autorskie © 2007 - 2021 www.sleza.sobotka.net. Wszelkie prawa zastrzezone.
www.prolang.pl