SOBÓTKA
Miasto
Komunikacja
   autobusowa
Muzeum Ślężańskie
MASYW ŚLĘŻY
Ślęża
Radunia
Wieżyca
Przeł. Tąpadła
Przeł. pod Wieżycą
Park Krajobrazowy
TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Trasy rowerowe MTB
Kolarstwo szosowe
Narty biegowe
Wyciągi narciarskie
ZABYTKI
Rzeźby kultowe
Zamek
Sankt. Św. Anny
Kościół Św. Jakuba
SULISTROWICZKI
Kapliczka
Park Wenecja
SULISTROWICE
Zalew
MIROSŁAWICE
Lotnisko
Sobótka - Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego
55 - 050 Sobótka
ul. Św. Jakuba 18
tel. (0-71) 31-62-622
 
czynne: środa - niedziela, ostatni wtorek miesiąca, godz. 9 - 16
bilety: 2 zł (normalny), 1 zł (ulgowy)

Muzeum Ślężańskie gromadzi zbiory z zakresu archeologii (pradzieje regionu) oraz historii regionu (rzemiosło artystyczne, wydawnictwa), a także sztuki współczesnej.
 
Wystawy stałe muzeum:
 
"Śladami dawnych wierzeń" - wystawa poświęcona szeroko pojętym elementom kultury duchowej w pradziejach na tle ośrodka kultowego na Ślęży.
 
"Przyroda Masywu Ślęży" - wystawa prezentuje w bardzo skondensowanej formie najważniejsze informacje z zakresu geologii, fauny i flory Masywu Ślężańskiego.
 
Lapidarium
Widok od strony ul. Św. Jakuba
Portal
Teren wokół muzeum
Teren wokół muzeum

Wejście do muzeum
Teren wokół muzeum

Muzeum Ślężańskie powstało w roku 1962, kontynuując niejako, aczkolwiek bez zbiorów, tradycje Heimatmuseum istniejącego w Sobótce od 1926 roku. Ulokowano je w przedwojennej siedzibie, czyli w tzw. Domu Opata, budynku szpitalnym wzniesionym przez augustianów w 1568 roku. Od początku istnienia Muzeum Ślężańskiego założono, że będą w nim eksponowane zabytki związane z kulturą duchową w pradziejach.
Pierwszą wystawę stałą "Wierzenia dawnych Słowian" udostępniono w 1966 roku. Po rozszerzeniu jej ram chronologicznych w 1974 roku otwarto wystawę "Śladami dawnych wierzeń". Do roku 1970 Muzeum było placówką samodzielną, a w latach 1971 - 1992 oddziałem Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, by od 1993 roku stać się muzeum samorządowym, podległym władzom Sobótki.
Z inicjatywy władz miejskich w 1992 r. nadano Muzeum Ślężańskiemu imię Stanisława Dunajewskiego, najaktywniejszego z jego założycieli i pierwszego opiekuna. Większość zbiorów Muzeum to zabytki archeologiczne pochodzące w głównej mierze z własnych badań. Pokaźna jest również kolekcja skał, minerałów i skamielin. W zbiorach znajdują się również dwa skarby monet zawierające monety numizmaty od XVI do XVIII wieku oraz stale uzupełniana kolekcja map regionu (najstarsza z XVI wieku) oraz kart pocztowych druków i wydawnictw poświęconych miastu i regionowi.
Od 1995 roku funkcjonuje Galeria Muzeum Ślężańskiego prezentująca twórczość współczesnych artystów polskich i zagranicznych. Wystawiali tu swoje prace m.in. Wiesław Ochman, Edward Lutczyn, Jerzy Duda-Gracz, Stasys Eidrigevicius, Franciszek Maśluszczak, Tomasz Sętowski oraz wielu innych uznanych artystów. Otwartość galerii na zarówno amatorów jak i twórców profesjonalnych, na różne kierunki, techniki, środki wyrazu sprawiła, że cieszy się ona dużym uznaniem i sympatią.
Obok wystaw organizowane są również kameralne koncerty muzyczne (np. mini recital Wiesława Ochmana, czy ostatni koncert gości z Japonii - Toyoko Chigono i Tatsuya Koumazaki) oraz spotkania z ludźmi nauki i sztuki.
Ożywiona działalność wydawnicza Muzeum to wiele małych i dużych katalogów towarzyszących wystawom artystycznym oraz książki: monografia "Dzieje Sobótki", drugi tom "Funeraliów Lednickich" poświęcony zagadnieniu czarownic, pierwszy naukowy katalog teki graficznej z lat 1913 - 1916 "Ślężańskie krajobrazy" oraz przygotowywany do druku "Leksykon artystów i twórców rzemiosła artystycznego Ziemi Ślężańskiej od XVI wieku do współczesności".
OBSERWUJ NAS
POGODA
 
LOKALIZACJA
 
KONTAKT
wojciech.kot.pl@gmail.com
Prawa autorskie © 2007 - 2021 www.sleza.sobotka.net. Wszelkie prawa zastrzezone.
www.prolang.pl