SOBÓTKA
Miasto
Komunikacja
   autobusowa
Muzeum Ślężańskie
MASYW ŚLĘŻY
Ślęża
Radunia
Wieżyca
Przeł. Tąpadła
Przeł. pod Wieżycą
Park Krajobrazowy
TURYSTYKA
Szlaki turystyczne
Trasy rowerowe MTB
Kolarstwo szosowe
Narty biegowe
Wyciągi narciarskie
ZABYTKI
Rzeźby kultowe
Zamek
Sankt. Św. Anny
Kościół Św. Jakuba
SULISTROWICZKI
Kapliczka
Park Wenecja
SULISTROWICE
Zalew
MIROSŁAWICE
Lotnisko
 Sobótka

Informacje
 
U podnóża Masywu Ślęży leży Sobótka, centrum administracyjne, kulturalne i turystyczne tego regionu. Miasto położone na wysokości 160 - 220 m npm., w odległości 34 km od Wrocławia jest najstarszą osadą targową na Śląsku. Historia miasta była od zawsze związana z niezwykłą górą Ślężą - dawniej Sobótką.
 
"... Na Sobotnią to górę synu iść musisz, a u jej szczytu wody zaczerpnąć z zaczarowanego źródła. Jest to woda życia i ona matkę twoją uzdrowi. A pamiętaj jeno byś się w drodze nie obejrzał ni razu, jeśli to uczynisz w głaz się zamienisz ..."

Podstawowymi atutami Sobótki są pamiątki burzliwych dziejów, wspaniała bujna przyroda, piękno górskich krajobrazów, czyste powietrze oraz doskonałe położenie. Wszystko to sprawia, że od lat jest Sobótka turystycznym zapleczem dla Wrocławia. Dogodny układ komunikacyjny, położenie w niewielkiej odległości od ważnych tras Wrocław - Kudowa Zdrój oraz Wrocław - Jelenia Góra sprawia, że odwiedzają Sobótkę również mieszkańcy innych regionów kraju, a także turyści z zagranicy (głównie Niemcy i Holendrzy).

Historia
 
Pierwsza wzmianka potwierdzająca istnienie miasta pochodzi z 1148 roku, wymieniona jest tam miejscowość Sabath. W 1221 roku Henryk Brodaty nadał miastu niemieckie prawa miejskie, w ich średzkiej odmianie. W 1399 roku cesarz czeski Wacław IV odnowił prawa miejskie. Rozwinął się handel i rzemiosło, rada miejska wydawać mogła ustawy regulujące sprawy wewnetrzne, a miasto mogło być otoczone murem obronnym. Z tego ostatniego przywileju miasto nigdy nie skorzystało. Powstał wówczas w Sobótce dom kupców, miejsce zawierania kontraktów, a wiek później zbudowano wagę miejską i kram solny.
Nazwa Sobótki wywodzi się od tradycyji odbywania tu sobotnich targów. O targowym charakterze osady świadczy zblizony do elipsy kształt rynku - dawnego targowiska.
Poprzez swoje burzliwe dzieje Sobótka była we władaniu zarówno książąt jak i zakonu augustianów, przynależała do Księstwa Wrocławskiego i Świdnickiego, do Korony Czeskiej i Cesarstwa Habsburgów, a od 1763 r. do Prus. Była wielokrotnie niszcząna przez wojny: husyckie, śląskie i II wojnę światową.
 
 
   
 Herb Sobótki  Flaga Sobótki
 
Położenie na mapie Polski  
 Województwo  dolnośląskie
 Powiat  wrocławski ziemski
 Gmina  gmina
 miejsko-wiejska
 Prawa
 miejskie
 1399
 Burmistrz
 miasta
 Mirosław
 Jarosz
 Położenie  50º54' N, 16º45' E
 Liczba
 mieszkańców
 7000
 Miasta
 partnerskie
 Berga (Niemcy),
 Gauchy (Francja),
 Dep. Górnego
 Renu (Francja),
 Sobotka (Czechy),
 Urząd Miasta i Gminy
 ul. Rynek 1
 55-050 Sobótka  

Warto zobaczyć
 
  Kościół Św. Jakuba - Romański kościół Św. Jakuba Starszego, wzmiankowany w roku 1250, przebudowany gruntownie na gotycki ok. roku 1500 i na barokowy po pożarze w roku 1739. Wieża pochodzi z roku 1857. Zachowały się fragmenty romańskiego portalu i wmurowany kamienny lew z XII wieku pochądzący z opactwa Augustynów w Górce. Wewnątrz trzy barokowe ołtarze z XVIII wieku i ambona z roku 1650.
więcej 
  Sanktuarium Św. Anny - Gotycki kościół z prezbiterium z XIV wieku i korpusem z ok. roku 1500, przebudowany w roku 1748 na styl barokowy. Wewnątrz cztery późnogotyckie drewniane, polichromowane rzeźby z początku XVI wieku. Obok kościoła znajduje się rzeźba romańskiego lwa i rzeźba kultowa "grzyb".
więcej 
  Zamek - Amatorzy pamiątek dawnych czasów nie zawiodą się na pewno, spotyka się je tu na każdym kroku. Do najbardziej cennych i efektownych zaliczyć trzeba Zamek w Sobótce - Górce. Dawne Opactwo Augustynów, któremu z czasem nadano postać pałacowej rezydencji, zachwyca swym bajkowym pięknem.
więcej 
  Reźby kultowe - Niezwykle interesujące są monumentalne, kamienne rzeźby kultowe; dwa niedzwiedzie, postać z rybą, mnich oraz grzyb. Na wszystkich figurach widnieją głęboko wyryte ukośne krzyże - symbole dawnych pogańskich bogów.
więcej 
  Muzeum Ślężańskie - Przeszłość tych terenów splata się ściśle z historią Śląska; tu była jego kolebka, tu znajduje się serce jej krainy, nad którą góruje Śląski Olimp. Liczne pamiątki tamtych czasów gromadzi lokalne, gminne Muzeum Ślężańskie im. Stanisława Dunajewskiego, które mieści się w zabytkowym budynku dawnego szpitala Augustynów z 1568 roku. To miejsce trzeba zobaczyć i na zawsze już pozostać pod jego urokiem.
więcej 
  Pomnik Tysiąclecia - w postaci spiętrzonych głazów
     
Posąg Św. Jakuba (patron Sobótki) Pomnik Jana Pawła II Cokół pomnika "Dla upamiętnienia Ochotniczego korpusu von Lutzowa z 1813"
 
Mapa plastyczna Masywu Ślęży
OBSERWUJ NAS
POGODA
 
LOKALIZACJA
 
KONTAKT
wojciech.kot.pl@gmail.com
Prawa autorskie © 2007 - 2021 www.sleza.sobotka.net. Wszelkie prawa zastrzezone.
www.prolang.pl